Balsam Szostakowskiego – lek bez recepty

Każdy w domu posiada różne medykamenty. Często są to leki przepisane przez lekarzy, wykupione w aptekach na receptę, czasem maści kupowane tylko w razie koniecznej potrzeby, ale zawsze warto mieć we własnej apteczce preparaty ziołowe oraz leki dopuszczone do stosowania przez ludzi, ale na bazie ziół, olejków eterycznych czy też alkoholu.

Są to przeważnie sprawdzone środki przynoszące doraźną ulgę w bólach mięśni, przeziębieniu czy też zranieniach.

Przypadkowe odkrycie środka leczniczego
Jednym z preparatów, wynalezionych zupełnie przypadkowo podczas przeprowadzania eksperymentu syntezy żywicy polimerowej przez uczonego rosyjskiego chemika Michaiła Szostakowskiego, jest Balsam Szostakowskiego.

Odkrycie innej substancji niż Szostakowski zakładał nie zniechęciło go do dalszych badań nad preparatem. Dzięki temu dowiedział się, że balsam wykazuje bardzo aktywne właściwości lecznicze, szczególnie podczas stosowania na rozległe oparzenia, otwarte rany, czyraki i wrzody.

Szerokie zastosowanie Balsamu Szostakowskiego
Mając to na uwadze, zaczęto go stosować na szeroką skalę podczas działań wojennych co bardzo ograniczyło śmiertelność wśród rannych żołnierzy. Balsam Szostakowskiego znakomicie odkażał rany, łagodził oparzenia,  a stosowany wewnętrznie leczył choroby wrzodowe żołądka, dwunastnicy, a także czerwonkę. Obecnie nie stosuje się go wewnętrznie, ze względu na inne, lepiej działające leki.

Do lecznictwa w Związku Radzieckim balsam wprowadzono w roku 1940, a na szerszą skalę w Polsce zaczęto go stosować pod koniec lat sześćdziesiątych.

W lecznictwie polskim Balsam Szostakowskiego stosowany jest podczas pielęgnacji skóry przy obłożnie chorych leżących, do zapobiegania odleżynom. Z powodzeniem goi rany po odmrożeniach, oparzeniach popromiennych oraz regeneruje naskórek w uszkodzeniach błon śluzowych. Dostępny jest m.in. w sklepie Evita.

Balsam Szostakowskiego ma postać gęstego i lepkiego płynu, bez szczególnego zapachu, posiada lekko złotawy kolor. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *